Mental träning i praktiken
På söndagen den 24 mars följde vi upp den föreläsning på temat mental träning som klubben erbjöd medlemmarna i samband med årsmötet 19 mars. Sjutton juniorer och seniorer möttes på banan under ett 3 timmar långt praktikpass lett av Maria Lindström och Linda Jansson.
Vi fick prova en mängd olika mentala redskap både på minitennisbana och fullstor bana för att träna oss i att medvetet tänka bättre och därmed förbättra vår tennis. Bland annat fick vi öva på att medvetet lagra bra saker, se hur självpratet, både det negativa och det positiva, påverkar resultatet och hur vi medvetet kan skapa bra tillstånd av lugn, avslappning, fokus och taggning ute på banan.
Vi fick också testa hur balansen, tempot och spänningsnivån påverkar resultat. Ökad kroppsmedvetenhet tränades bland annat genom övningar i slow motion.
Alla kunde hitta något som passade just dem och att vi sedan hade väldigt roligt gjorde ju inte saken sämre! Tack Maria och Linda!






