Facebook

FÖRSNACK: inför helgens Div.1-matcher

 

Inför helgens division 1-matcher: 
Fyra snabba med herrlagets Daniel Waluszewski:

Ni möter Åkersberga på lördag och Näsbypark på söndag. Ett tufft spelprogram, hur har du laddat?
– Som vanligt. Mycket kvalitetspasta och rikligt med pesto. Och igårkväll chockade vi våra kroppar genom att köra extra hög intensitet på träningen. I vanliga fall brukar vi träna lågintensivt i två timmar på onsdagar men nu var alla helt slut efter bara en timme. Enligt assisterande coach, Richard Gardt, måste intensiteten på träningarna höjas så träningen blir mer fysiskt ansträngande än matcherna.

Vad tror du blir nyckeln till framgång i helgen?
– Att leverera i det inledande dubbelspelet är alltid viktigt. Sedan handlar mycket om att bibehålla fokus och ta vara på sina breakchanser.

Hur ser laguppställningen ut i helgen?
– Den exakta uppställningen känner inte ens jag till. Men vi ställer alltid bästa laget för dagen på banan.

Matcherna kommer avgöras i Mälarhöjden – någon kommentar kring spelplatsen?
– Senast hade vi fördel av hemmatält. Nu blir det “neutral” spelplats vilket gör matcherna ännu mer oförutsägbara. Det är bara att gå in och gilla läget!

 

Helgens Sammandrag i MIK-hallen
Lördag 11:00
Åkersberga TK – Hellas TK
Mälarhöjdens IK – Näsbyparks TK

Söndag 11:00
Hellas TK – Näsbyparks TK
Mälarhöjdens IK – Åkersberga TK

Klicka här för tabell och resultat

Comments are closed.