Facebook

Hellasdominans i Zeta Hellas Open

Efter sju intensiva dagar kan vi nu lägga årets Zeta Hellas Open till handlingarna. Trots otaliga regnavbrott och datorhaveri blev tävlingen på nytt en succé – inte minst för våra egna juniorer.

ZETA_BjörnBorg_LeoBorg_SixtenNyström_TeoThorselius ZETA_Filippa Vial_vinnare FS10

Trots datorhaveri, borttappade plånböcker och otaliga regnavbrott lyckades tävlingsledningen genomföra årets upplaga av Zeta Hellas Open inom planerad tidsram. ”Vi har haft ovanligt mycket oflyt under veckan och vår förmåga att lösa problem har verkligen satts på prov. Men det är också så man utvecklas och drar lärdom”, kommenterar Richard Gardt, ansvarig tävlingsledare för eventet tillsammans med Johan Thorselius.
Rent sportsligt blev turneringen en succé med rekordstarka startfält både på dam- och herrsidan i Sommartourens elitklasser och otroligt många fina prestationer av våra egna juniorer i pojk- och flickklasserna.

Vi har ett riktigt skönt gäng med unga tjejer på gång just nu som sporrar varandra och trivs ihop. Filippa Vial visade att hon tagit ett stort kliv framåt under sommaren och lyckades vinna Flicksingel 10-klassen utan setförlust.
I flickornas 12-årsklass tog sig vår mest tävlingsflitiga tjej, Nicole Reinbring, till final. En final som hon länge hade grepp om men hennes motståndare, Alica Wahlberg från Järfälla TS, bevisade att hon är en riktigt fajter och kunde vända och vinna matchen i matchtiebreak.

I de äldsta pojksingelklasserna gläds vi också åt flera fina resultat.
I 16-årsklassen spelades de inledande omgångarna i poolspel och där lyckades Anton Nordenhem gå obesegrad vidare till slutspel. I semifnalen fick Anton riktigt tufft motstånd från den ett år yngre Nynäshamnsspelaren Patrik Eriksson. Matchen höll på i nästan två och en halv timme. Efter att ha räddat tre matchbollar kunde Anton till slut säkra finalplatsen efter seger med 7-6 i tredje set. Finalen spelades bara någon timme senare och det blev ganska snabbt uppenbart att Anton inte hade tillräckligt med energi kvar i kroppen för att orka ge den bollsäkre Trollbäckenspelaren Edvin Elfving en match. Edvin vann med 6-3, 6-0.

I PS14 hade vi våra tre bäst rankade 00:or framme i semifinal: Ruben Frydman, Nicolas Strömberg och Elliot Arnarp.
Medan Ruben fick se sig slagen av toppseedade Patrik Eriksson utkämpades en oändlig dust mellan Nicolas och Elliot – en repris från vårens KM-final. Matchen blev ett riktigt ställningskrig där Nicolas stod för tempot och Elliot för taktisk briljans. Efter drygt tre timmar kunde Elliot sträcka armarna i skyn och blicka fram mot final.  Även i denna klass spelades finalen samma dag som semin men Elliot såg anmärkningsvärt pigg ut för att ha över fyra timmar tennis i benen.  Efter att ha halkat efter med 0-2 i första set tog Elliot sex raka games. Men Patrik kom ut som en helt ny spelare i andra set och vann det snabbt med 6-0. Elliot återhämtade sig snabbt från den kallduschen och ryckte ifrån till en 5-2 ledning i det avgörande setet. Men det var inte slut på svängarna än. Just när Patrik såg ut att vara nere för räkning fick han krafter från ingenstans och började spela en bländande tennis som gav honom fem raka games och därmed snuvade han Elliot på titeln.

Den mest välspelade finalen fick vi dock se i killarnas 10-årsklass där Björn Borgs son, Leo Borg, var storfavorit. På andra sidan nät stod Sixten Nyström, som tävlar för Saltsjö-Duvnäs men som också är med och tränar i vår juniorverksamhet.
Nästan var och varannan boll avslutades med ett vinnande slag, en delikat stoppboll eller en genial vinkel. Det levererades tennis av hög klass från bägge spelarna och pappa Borg var själv mycket imponerad av underhållningen. Sixten gjorde kanske sitt livs match men Leo hade en något större slagrepertoar vilket blev en avgörande faktor på de viktiga poängen. Segersiffrorna skrev till 6-3, 6-3 till Leo.
Samtliga finalresultat finner ni här nedan.

Vi vill tacka alla som ställt upp och bidragit till den gemytliga inramning som gör Zeta Hellas Open till ett så omtyckt event: Alla föräldrar och klubbmedlemmar som hjälpt till att administrera cafeterian, grillen och all annan logistik under veckan. Utan er skulle det bli kaos. Vi är förstås också mycket tacksamma över att ha ett så engagerat samarbete med vår huvudsponsorer Zeta och våra partners Biwo Racketshop samt Wilson. Stort tack! Tack även till Rootfruit för de goda chipsen.

FINALRESULTAT, SINGEL
PS16: Edvin Elfving, Trollbäckens TK – Anton Nordenhem, Hellas TK, 6-3, 6-0
PS14: Patrik Eriksson, Nynäshamns TK – Elliot Arnarp, Hellas TK, 2-6, 6-0, 7-5
PS12: Sebastian Ståhl, Saltsjöbadens LTK – Mellwin Ekman, Gustavsbergs TK, 6-2, 6-2
PS10: Leo Borg, KLTK – Sixten Nyström, Saltsjö-Duvnäs TK, 6-3, 6-3
FS12: Alicia Wahlberg, Järfälla TS – Nicole Reinbring, Hellas TK, 5-7, 2-6, (10-5)
FS10: Filippa Vial, Hellas TK – June Björk, Trollbäckens TK, 6-2, 6-1

FINALRESULTAT, DUBBEL
PD16:

Ruben Frydman/Elliot Arnarp, Hellas – Nicolas Strömberg/Milos Milutinovic, Hellas/MIK
6-4, 6-4
PD12:
C alle Morales/David Niléhn, Hellas – Adam Edberg/Mellwin Ekman, Hellas/Gustavsberg
6-2, 6-3

LÄNKAR:
För att se fler bilder – följ oss på Instagram #zetahellasopen
LÄNK: http://instagram.com/zetahellasopen

Comments are closed.