Facebook

Hellasframgång i Sumpan

Hellas Bertil Samuelsson stod för en imponerande insats när han vann H65-klassen i Sundbybergsspelen.

Bertil gick in i tävlingen som oseedad, men lyckades alltså gå hela vägen. Efter seger med klara siffror i de två första matcherna ställdes han i semifinalen mot förstaseedade Tommy Lundin från Järfälla. Första set gick till Tommy, men Bertil krigade hem det andra setet i tiebreak och vann sedan med 10-4 i supertiebreak.

Finalmotståndare var Lars Jönsson från Sävja TK. Det började på samma sätt som i semin, med ett förlorat förstaset för Bertil. Sedan var det dags för en ny vändning – 6-2 i andra och 10-7 i supertiebreak och titeln var i hamn!

Stort grattis, Bertil!

Vi tar gärna emot fler tävlingsrapporter från er medlemmar för publicering på hemsidan! Skriv några rader och skicka till info@hellastk.se

Comments are closed.