Facebook

Medlemsbrev april 2025

Hej alla medlemmar,

Våren är på gång. För oss tennisspelare betyder det att vi snart kan flytta ut i solen och spela under bar himmel! För oss i styrelsen innebär våren 2025 också att vi lämnar en intensiv vinter bakom oss – och går in i fas två när det gäller att säkra framtiden för vår inomhusverksamhet.

Här kommer en kort uppdatering om hallbygget, utebanorna och annat som är på gång i klubben. Har du frågor eller funderingar? Tveka inte att höra av dig!

Hallbygget

Under vintern har vi haft täta förhandlingar med kommunen i syfte att få det slutliga bygglovet på plats. Några av knäckfrågorna har handlat om eventuell marksanering och garantier kopplade till verksamheten. Parallellt har vi arbetat med budget, offerter och att säkra finansiering via lån och bidrag från olika håll. Vi vågar inte ropa hej riktigt än – men vi vågar säga att vi är närmare än någonsin. För att tydliggöra processen framåt så ser den ut som följer:

  1. Teckna tomträttsavtal
  2. Detaljplanen antas och vinner laga kraft
  3. Ansökan om bygglov inför hallbygget
  4. Byggstart

Medlemmar som har lust och kraft att engagera sig och bidra får gärna höra av sig, vi ska göra detta tillsammans!

Tack för era insikter – medlemsdialogen

Stort tack till alla er som bidrog i medlemsdialogen, både via möten och digitalt. Era tankar och idéer har varit ovärderliga och har använts som underlag i våra samtal med kommunen och finansiärer. Utifrån dialogen har vi tagit fram fem fokusområden för styrelsens arbete 2025–2026:

– Byggandet av en ny anläggning (grund för allt annat)
– Tryggare och säkrare miljöer – i tälten och runtomkring
– Satsning på dam- och tjejverksamhet
– Uppfräschning av befintliga lokaler i väntan på ny hall
– Förbättrad kommunikation med er medlemmar

Läs mer i den bifogade rapporten som bygger på dialogerna: http://hellastk.se/wp-content/uploads/2025/04/HellasTK-Dialog-Rapport-2025-Uppslag.pdf

Utesäsongen drar igång

Vi planerar att öppna våra fina utebanor på Hellasgården under helgen kring 1 maj – håll tummarna för bra väder! Hellas tennis investerade under 2024 i två nya grusbanor vilket var ett välkommet tillskott och vi ser fram emot att kunna nyttja samtliga sex grusbanor hela säsongen.

 

I år kommer driften av Hellasgårdens banor ske i egen regi av Hellas Tennisklubb/AB. Vi vill rikta ett stort och innerligt tack till Dan Anders Carrigan för hans många år av engagemang, både på och utanför banorna. Dan Anders har med stor drivkraft och passion utvecklat vår uteverksamhet, men nu går han vidare. Vi önskar honom all lycka framåt!

Våra fantastiska juniorer!

Junior-SM går av stapeln på GLTK i Göteborg 11–21 april, och det är oerhört glädjande att närmare 20 av våra juniorer kommer att representera klubben. Och under innesäsongen har våra juniorer nått fina resultat i flera tävlingar, vilket visar att det går att tillhöra Stockholmstoppen trots slitna tälthallar! Ett stort tack till alla våra fantastiska tränare och engagerade föräldrar som stöttar och skjutsar.

Vi ser fram emot en solig och spelglad vår tillsammans!

/Hellas Tennisklubbs styrelse

Comments are closed.